Pišite nam

Vijesti

Nova obaveza registracijskog broja za privatne iznajmljivače stupa na snagu tek u 2027. godini

Prije

-

Registracijski broj

U Republici Hrvatskoj uvodi se nova obveza za sve privatne iznajmljivače: svaka smještajna jedinica (apartman, soba, kuća za odmor itd.) mora imati svoj jedinstveni registracijski broj prije nego što se legalno može oglašavati i nuditi gostima na internetskim platformama poput Airbnb-a, Booking-a i sličnih.

Iz Ministarstva turizma i sporta obavještavaju da navedena obveza u Hrvatskoj stupa na snagu početkom 2027. godine, a ne od lipnja 2026. godine kako se najavljivalo početkom ove godine. O točnom datumu Ministarstvo će izvijestiti nakon donošenja novog Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti.

Registracijski broj je jedinstveni identifikacijski broj koji će se dodjeljivati svakoj individualnoj smještajnoj jedinici koja se nudi u turistički najam u Hrvatskoj, slično kao OIB za osobe, ali za smještaj. Taj broj mora biti istaknut u svim oglasima i korišten u komunikaciji s digitalnim platformama za rezervacije.

Obveznici ishođenja registracijskog broja bit će vlasnici (pravne i fizičke osobe) soba, apartmana, kuća za odmor koji objekte oglašavaju na platformama za kratkoročno iznajmljivanje smještaja. Ishođenje registracijskog broja će za sve biti u potpunosti besplatno, digitalizirano i jednostavno, a registracijski broj će na zahtjev izdavati Ministarstvo turizma i sporta.

Uvođenjem registracijskih brojeva sprječava se oglašavanje onih koji objekte iznajmljuju bez  ishođenja potrebnog rješenja (registracije) i ima za cilj smanjiti pojavu nelegalne konkurencije iznajmljivačima/ugostiteljima koji posluju legalno.

Nastavi čitati

Najčitanije